Arhiepiscopul Timotei a împlinit, luni, 2 decembrie 2019, 35 de ani de când se află la conducerea Eparhiei Aradului.

Cu acest prilej, Patriarhul României a adresat Înaltpreasfinţiei Sale un mesaj de felicitare, informează pagina de internet a Arhiepiscopiei Aradului. arhiepiscopiaaradului.ro.

PreaSființa sa Timotei  a fost ales Episcop al Aradului în 30 septembrie 1984, iar festivitatea de înscăunare a avut loc pe data de 2 decembrie 1984.  În anul 2009, în data de 28 noiembrie, a fost ridicat în demnitatea de Arhiepiscop.

Ierarhul s-a născut în 4 iunie 1936 la Timişoara, primind la botez numele de Traian. A studiat la Liceul Diaconovici Loga din Timişoara, la Institutul Teologic Universitar din Bucureşti (1953-1957). A devenit doctor în teologie în anul 1972; a absolvit studii de specializare la Facultatea de Teologie Protestantă din Neuchâtel (1967), la Institutul Ecumenic de la Bossey (1967-1968) şi la Facultatea de Teologie din Fribourg (1971-1972).

În perioada 1960-1961 a activat ca profesor la Seminarul Teologic din Caransebeş; a fost secretar eparhial la Arad (1961-1962) şi Timişoara (1962-1968); Între 1968-1975 a fost vicar administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei şi Caransebeşului. În 1968 a fost hirotonit preot, iar în 1969 tuns în monahism la Mănăstirea Hodoş-Bodrog, cu numele Timotei. A fost hirotesit arhimandrit în 1970.

În data de 15 decembrie 1975 a fost ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei şi Caransebeşului, cu titlul Lugojanul, iar în data de 7 februarie 1976 a fost hirotonit arhiereu.

Din anul 2000 este cetățean de onoare al Municipiului Arad.

Sursa foto: arhiepiscopiaaradului.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here