David Popovici, ales înotătorul anului în Europa. Românul domină sezonul 2025

David Popovici, ales înotătorul anului în Europa. Românul domină sezonul 2025
Românul domină sezonul 2025
Înotătorul român David Popovici a fost desemnat cel mai bun înotător european al anului 2025, în urma anchetei realizate de European Aquatics, forul continental de specialitate.
Sezonul 2025 a fost unul excepțional pentru sportivul român. Popovici a cucerit două medalii de aur la Campionatele Mondiale, în probele de 100 și 200 de metri liber, confirmându-și statutul de lider al înotului mondial.
De asemenea, la Campionatele Europene U-23, el a obținut aurul în aceleași probe, completând palmaresul cu o medalie de bronz la 50 de metri liber. În plus, David Popovici este deținătorul recordului european la 100 de metri liber, performanță care a cântărit decisiv în desemnarea sa drept cel mai valoros înotător al continentului.
La această categorie au mai fost nominalizați sportivi de top precum Hubert Kos (Ungaria), Leon Marchand (Franța), Lukas Mertens (Germania) și Maxime Grousset (Franța).
Citește și:
- 13:13 - Un fost atacant al naționalei, mesaj pentru Bîrligea: „Este un vârf care a demonstrat. O poate face şi la Istanbul”
- 12:58 - Arbitrul Istvan Kovacs, premiat de UEFA cu un meci în optimile Europa League
- 09:36 - Iran negociază cu FIFA mutarea meciurilor de la Cupa Mondială din SUA în Mexic, pe fondul temerilor privind siguranța jucătorilor
- 09:22 - Fotbal: Universitatea Cluj a câștigat derby-ul cu CFR Cluj, în play-off-ul Superligii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News











