Arad: 18 tramvaie produse la Arad, cumpărate de către Primăria Galați
11 dec. 2018, 21:57
Actualizat: 11 dec. 2018, 21:57

ARADCU 00 TRAMVAI MA11DEC
Articol scris de Scris de Boitiu Ciprian
18 tramvaie produse la Arad, decătre compania Astra Vagoane Călători, constrolată decătre cunoscutul om de afaceri Valer Blidar, au fost cumpărate de primăria Galați.
[gallery ids="44490"]Compania din Arad a câștigat licitația, valoarea contractului este de peste 100 de milioane de lei fără TVA.Tramvaiele vor ajunge la Galați în următorii 2 ani. Primarul municipiului Galați, Ionuț Pucheanu, a postat pe contul său de facebook că este pentru prima dată când orașul are tramvaie noi, dotate la standarde europene.[embed]https://www.facebook.com/ionut.pucheanu/posts/2104191982960972[/embed]Primele tramvaie construite la Arad, cele Imperio, circulă cu succes de câțiva prin municipiul Arad, primul oraș din România care a cumpărat de la fabrica arădeană.
Citește și:
- 07:28 - „Reformele” lui Bolojan. Oamenii au ajuns să muncească doar pentru a-și plăti facturile
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News

_4f88515c25_a3b9209761.webp)








