Scandal în tren pe ruta București–Buzău! Un bărbat și-a aruncat brățara electronică pe geam „pentru că nu se simțea confortabil”

Scandal în tren pe ruta București–Buzău! Un bărbat și-a aruncat brățara electronică pe geam „pentru că nu se simțea confortabil”
Un bărbat și-a aruncat brățara electronică pe geam
Un bărbat din Buzău a ajuns în arest după ce brățara electronică de monitorizare pe care era obligat să o poarte a dispărut de pe sistemul de urmărire. Potrivit IPJ Buzău, alerta a fost transmisă de dispeceratul responsabil cu supravegherea dispozitivelor.
"Din cercetări a reieşit că, la data de 6 decembrie a.c., în timp ce se afla în trenul cu ruta Bucureşti - Buzău, bărbatul ar fi demontat brăţara de monitorizare electronică şi ar fi aruncat-o pe geamul trenului, deşi ordinul de protecţie îi impunea să poarte permanent dispozitivul electronic de supraveghere.
În scurt timp, bărbatul a fost depistat în zona Gării Buzău şi, pe bază de ordonanţă, poliţiştii l-au reţinut pentru o perioadă de 24 ore, pentru încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecţie", a transmis IPJ Buzău.
Conform unor surse judiciare citate de AGERPRES, brățara ar fi fost aruncată în zona haltei Pietroasele. În fața autorităților, bărbatul ar fi explicat că și-a dat jos dispozitivul fiindcă nu se simțea confortabil purtându-l.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:44 - Schimbare la vârful transportului din București și Ilfov! George Micu preia conducerea TPBI după decizia lui Ciucu
- 15:25 - Răsturnare de situație la Sofia! Bulgaria nu mai donează arme Ucrainei, dar este gata să le vândă
- 14:45 - Premieră în România! STS lansează aplicația care permite apeluri video la 112 pentru persoanele cu deficiențe de auz și vorbire
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News














