Arad: Un polițist din Arad a refuzat mită în bani și motorină. Pentru ce urma să primească "atențiile"

bani_romanesti777_66886900
Un bărbatdin Arad este cercetat pentru dare de mită, dupăce a fost prins în timp ce conducea băut o automacara și ca să scape de dosarul penal a încercat să dea mită 300 de lei și motorină polițistul care îl prinsese, a anunțat luni, Direcția Generală Anticorupție - Serviciul Judeţean Anticorupţie Arad.
În cursul zilei de luni, un polițist aflat în exercutarea serviciul de supraveghere a traficului rutier în zona liceului din Radna, a observat o automacara care se deplasa pe sensul de circulație Arad – Deva, iar la o trecere de pietoni nu a oprit autovehiculul, deși se impunea acest fapt.Polițistul a pornit în urmărirea automacaralei și a reușit oprirea acesteia și verificarea documentelor, ocazie cu care, după testarea șoferului cu aparatul etilotest a constatat că acesta prezenta o alcoolemie de 1,25 mg/l alcool pur în aerul expirat. În consecință, acesta a fost condus la Spitalul orășenesc Lipova pentru recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.În intervalul de timp de la oprirea autovehiculului și până la unitatea medicală, conducătorul auto i-a oferit în repetate rânduri polițistului suma de 300 de lei și „motorină” pentru a-l „ierta” și a nu-i întocmi dosar penal pentru fapta săvârșită. Agentul de poliție a refuzat categoric oferta și, în conformitate cu obligațiile legale, a sesizat Direcția Generală Anticorupție Arad cu privire la situația de fapt descrisă mai sus.La scurt timp a fost organizată acțiunea în care șoferul a fost prins în flagrant în timp ce îi dădea agentului o mită de 250 de lei.
Citește și:
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News










