O rachetă a ratat lansarea la tragerile cu siteme PATRIOT

O rachetă a ratat lansarea la tragerile cu siteme PATRIOT
Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă, prezenți la "Ziua Distinșilor Vizitatori"
Probleme la tragerile cu sisteme Patriot, desfășurate astăzi, la Capu Midia, în prezența premierului Marcel Ciolacu, și a lui Nicolae Ciucă.
Am fost mulțumiți de cum s-a desfășurat. A fost o problemă la racheta nr. 3, dar se va remedia, o problemă tehnică minoră, la elementul de control”, a spus și colonelul Virgil Toșa, Regimentul 74 PATRIOT, citat de ziuadeconstanta.ro. La eveniment au fost prezenți Nicolae Ciucă, Marcel Ciolacu, ministrul apărării, Angel Tilvăr și ambasadorul SUA, Kathleen Kavalec.
Folosirea sistemului a fost în premieră de când a sosit în țară, în sensul că a durat pregătirea militarilor pentru momentul curent. Sistemul de rachete sol-aer Patriot a fost implementat acum trei ani și sunt primele trageri reale cu presa, fiind un moment de referință pentru armata română.
Până acum România are patru astfel de sisteme antirachetă. În perioada următoare vor fi cumpărare alte trei sisteme. Astăzi sunt testate pentru prima oară. Costul total al acestora este de 4 miliarde de dolari.
Citește și:
- 08:44 - Administrația Trump propune o nouă rundă de negocieri Rusia–Ucraina, mediată de SUA
- 08:32 - Europa, lovită de scumpirea gazelor: prețurile urcă cu aproape 50%
- 08:24 - Incendiu violent la o fabrică de polistiren din Arad. Populația, avertizată prin RO-ALERT
- 08:20 - Atac rusesc cu drone în Harkov: 13 răniți, inclusiv doi copii, după un atac devastator asupra zonelor rezidențiale
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News











