Advertising
Marco Rubio laudă România: Bucureștiul a deschis bazele NATO pentru operațiunile SUA din Iran

Marco Rubio
Scris de Daniel Onescu Publicat: 16 mai 2026, 09:18
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a transmis mesaje de apreciere la adresa României, după ce autoritățile de la București au permis Statelor Unite să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul țării în contextul conflictului din Iran. Decizia strategică a României consolidează parteneriatul cu Washingtonul, dar reașază Bucureștiul în prima linie a dinamicii de securitate globală.
Citește și
- 16:40Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de conducere în PNL. Ședință tensionată a liderilor liberali - SURSE
- 15:27Trump a făcut spectacol la G7: „Eu sunt șeful”. Reacția liderilor prezenți
- 15:23Acord istoric secret între SUA și Iran: Teheranul renunță definitiv la arma nucleară în schimbul unui ajutor de 300 de miliarde de dolari
- 15:20SURSE. Cum arată componența guvernului lui Adrian Veștea
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News

























