ALERTĂ DNSC: TENTATIVĂ DE FRAUDĂ CU IDENTITATEA MAGAZINULUI NOTINO PRIN „CUTIA MISTERIOASĂ”

ALERTĂ DNSC: TENTATIVĂ DE FRAUDĂ CU IDENTITATEA MAGAZINULUI NOTINO PRIN „CUTIA MISTERIOASĂ”
O nouă tentativă de fraudă online circulă pe rețelele de socializare, folosind în mod fals identitatea magazinului Notino.
O nouă tentativă de fraudă online circulă pe rețelele de socializare, folosind în mod fals identitatea magazinului Notino. Utilizatorii sunt invitați să comande o așa-zisă „cutie misterioasă” cu produse cosmetice premium, sub pretextul unei oferte secrete, atrage atenția Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC).
Potrivit unui mesaj postat marți pe pagina oficială de Facebook a instituției, escrocheria presupune completarea unui chestionar scurt, care ar oferi acces la oferta ascunsă. Textul înșelător susține că angajații ar păstra aceste informații „secrete”, pentru a beneficia ei înșiși de produsele din cutie.
În realitate, nu există nicio astfel de ofertă din partea Notino, iar scopul real este colectarea datelor personale și bancare ale utilizatorilor printr-un formular fals.
DNSC îi avertizează pe toți cei care întâlnesc această reclamă să nu completeze chestionarul și să nu introducă informații sensibile.
Este esențială verificarea autenticității ofertelor direct pe site-ul oficial al companiei și evitarea accesării linkurilor distribuite în comentarii sau mesaje private.
Specialiștii în securitate cibernetică reamintesc că aceste campanii de tip phishing pot duce la pierderi financiare și compromiterea datelor personale.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News




_4f88515c25_a3b9209761.webp)






