Baloți de paie în flăcări și incendii de vegetație, în județul Arad

Baloți de paie în flăcări și incendii de vegetație, în județul Arad
În ultimele 72 de ore, pompierii au acționat pentru localizarea și stingerea a 7 incendii
Pompierii militari din cadrul Detașamentului Ineu, împreună cu pompierii voluntari din cadrul Serviciului Voluntar pentru Situațiii de Urgență Bocsig, au fost solicitați să intervină la un incendiu de baloți, izbucnit în orașul Ineu, la ieșire spre localitatea Șicula.
De îndată, la locul indicat, au intervenit 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă, autoscara S42 și un echipaj SMURD.
De asemenea, angajații obiectivului au sprijinit intervenția iar primăria Ineu a dislocat două utilaje împingătoare. La ajungerea forțelor de interventie, incendiul se manifesta generalizat, cu flacără deschisă.
Intervenția promptă a echipajelor a făcut ca 700 de baloți de paie să fie salvați. Au ars aproximativ 600 de baloți.
Cauza probabilă de producere a incendiului este în curs de stabilire.
În ultimele 72 de ore, pompierii au acționat pentru localizarea și stingerea a 7 incendii înregistrate la nivel județean .
Din totalul celor 7 incendii care au avut loc în perioada menționată, toate au fost înregistrate la arderi necontrolate (vegetație uscată/miriști/ culturi agricole)
Sursa: Realitatea de Arad
Citește și:
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News










