Controale privind purtarea măștii în spațiile publice aglomerate în județul Arad

Controale privind purtarea măștii în spațiile publice aglomerate în județul Arad
Purtarea măștii care acoperă nasul și gura este din nou obligatorie, în toate spațiile publice deschise de genul piețelor, târgurilor, bâlciurilor, talciocurilor
Începând cu data de 16 septembrie 2021, purtarea măștii care acoperă nasul și gura este din nou obligatorie, în toate spațiile publice deschise de genul piețelor, târgurilor, bâlciurilor, talciocurilor, spațiilor comerciale, stațiilor pentru transportul în comun precum și în alte zone cu potențial de aglomerare. Cel puțin asta spune Hotărârea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Arad cu nr. 141/15.09.2021, survenită în contextul creșterii rapide a numărului de cazuri noi la nivelul județului.De asemenea, se instituie și obligativitatea purtării măștii de protecție de către persoanele care staționează în proximitatea unităților de învățământ, pe o rază de 100 de metri.În acest context, echipaje de polițiști locali din cadrul Direcției Generale Poliția Locală Arad, vor desfășura, în următoarea perioadă, acțiuni de prevenție, obiectivul fiind limitarea numărului îmbolnăvirilor în rândul populației.Recomandăm, în continuare, cetățenilor și operatorilor economici să respecte măsurile de protecție sanitară și să adopte o conduită socială responsabilă.
Sursa: Realitatea de Arad
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:31 - Închisoare cu suspendare pentru un bărbat care a instigat pe internet la violențe împotriva magistraților
- 12:11 - Makaveli, acuzat de fraudă, a fost săltat de mascați de la prima oră a dimineții. Influencerul este audiat chiar acum
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News


























