Octavian Jurma AVERTIZEAZĂ: „Lipsa măsurilor înseamnă că lași virusul să circule liber. Consecințele se vor vedea peste două săptămâni”

Octavian Jurma AVERTIZEAZĂ: „Lipsa măsurilor înseamnă că lași virusul să circule liber. Consecințele se vor vedea peste două săptămâni”
Revenirea la o carantină de noapte va fi insuficientă.
Epidemiologul Octavian Jurma avertizează că lipsa măsurilor din partea autorităților înseamnă că se lasă virusul să circule liber. „Consecințele se vor vedea peste două săptămâni”, a spus acesta, marți, la Realitatea PLUS.
„Din păcate, este predictibil ce se întâmplă. Am atras atenția că petrecerile de revelion lăsate nestingherite se vor traduce într-un număr crescut imediat după sărbători. Problema este ce fac autoritățile ca oamenii să se poată simți în siguranță. La noi, școlile se deschid la 3 zile după revelion care este per de incubație la omicron.
Revenirea la o carantină de noapte va fi insuficientă. Ar trebui insistat pe aceste măști, mai ales în școli. Însă nu se vorbește suficient despre vaccinarea copiilor.Am permis valului delta să evolueze nestringherit într-o populație nevaccinată. Trebuie să luăm măsuri, lipsa lor înseamnă că lași virusul să circule liber. Consecințele se vor vedea în spitale peste două săptămâni”, a spus epidemiologul Jurma.
Citește și:
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News










