Peste 300 de medici de familie din vestul țării vor face vaccinuri anti-COVID cu ser Johnson&Johnson

Peste 300 de medici de familie din vestul țării vor face vaccinuri anti-COVID cu ser Johnson&Johnson
Cei mai mulți medici angrenați în acest proces, respectiv 113, sunt din județul Timiș
În zona de vest a țării, 323 de medici de familie participă, începând de astăzi, la campania de vaccinare împotriva infecției cu SARS-CoV-2.
Cei mai mulți medici angrenați în acest proces, respectiv 113, sunt din județul Timiș unde a început în urmă cu câteva săptămâni și un proiect pilot de imunizare cu ser de la AstraZeneca. În județul Arad sunt implicați în procesul de vaccinare anti-COVID 96 de medici, în Bihor vor fi 66 de medici de familie, în județul Hunedoara – 39, iar în Caraș-Severin doar 9 medici de familie.
În premieră se va folosi serul produs de compania Johnson&Johnson, care nu necesită rapel, iar dozele vor ajunge și în mediul rural.
La nivel național, odată cu lansarea acestei campanii, se deschid alte 3.035 de fluxuri de vaccinare anti-covid.
România a depăşit ieri 2 milioane de persoane cu schema completă de vaccinare împotriva infecției cu SARS-CoV-2.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










