Advertising
Românii părăsesc masiv Marea Britanie din cauza scumpirilor
4 ian. 2026, 09:33

Românii părăsesc masiv Marea Britanie din cauza scumpirilor
Trendul migrației începe să se inverseze
Tot mai mulți români aleg să părăsească Marea Britanie și să se întoarcă acasă, după ani buni de muncă în străinătate. Conaționalii noștri sunt, în prezent, cetățenii Uniunii Europene care pleacă în număr cel mai mare din Marea Britanie.
Printre motivele invocate se numără costul tot mai ridicat al vieții, chirii mari, sentimentul de insecuritate, dar și discriminarea cu care se confruntă unii români.
Astfel, după mai bine de un deceniu în care Marea Britanie a fost una dintre principalele destinații pentru români, trendul migrației începe să se inverseze. Românii nu sunt entuziasmați nici de ceea ce îi așteaptă acasă, însă își găsesc alinare că vor fi mîcar alături de cei dragi.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:34 - Bolojan, Oana Gheorghiu și mai mulți membri ai Guvernului, auditați de procurorii DNA pentru trafic de influență
- 09:10 - Analiză AEI: 1 din 3 români abia își mai permit energia. Facturile împing familiile spre sărăcie
- 09:07 - Operațiunea Jupiter - ziua 3: 400 de percheziții în dosare de evaziune, înșelăciune, delapidare, spălare de bani, contrabandă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News














