Colectarea selectivă a deșeurilor, în vizorul polițoștilor locali din Arad

Colectarea selectivă a deșeurilor, în vizorul polițoștilor locali din Arad
Au fost sancționați trei agenți economici cu amenzi în cuantum de 5.500 lei și nouă persoane fizice
În perioada 15 octombrie – 15 noiembrie 2022, în cartierele Micălaca, Aurel Vlaicu și Centru, polițiștii locali cu atribuții de protecția mediului au desfășurat activități de verificare a respectării obligațiilor stabilite prin Regulamentul de salubrizare a municipiului, în mod special colectarea selectivă pe categorii de deșeuri, atât de către persoanele fizice, cât și de către persoanele juridice.Au fost aplicate 12 amenzi, pentru nerespectarea prevederilor art.119, lit.e) din HCLM Arad nr.297/2015, fiind sancționați trei agenți economici cu amenzi în cuantum de 5.500 lei și nouă persoane fizice, cu amenzi totalizând 7.000 lei." Apelăm la spiritul civic al cetățenilor privind luarea măsurilor de menținere a curățeniei în fața imobilelor pe care le dețin cu orice titlu, prin măturarea frunzelor, îndepărtarea vegetației din zonele adiacente și depozitarea resturilor vegetale exclusiv în pubelele destinate acestui tip de deșeuri, în scopul colectării de către operator, conform graficului stabilit", transmit reprezentanții Poliției Locale.
Sursa: Realitatea de Arad
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:34 - Bolojan, Oana Gheorghiu și mai mulți membri ai Guvernului, auditați de procurorii DNA pentru trafic de influență
- 09:10 - Analiză AEI: 1 din 3 români abia își mai permit energia. Facturile împing familiile spre sărăcie
- 09:07 - Operațiunea Jupiter - ziua 3: 400 de percheziții în dosare de evaziune, înșelăciune, delapidare, spălare de bani, contrabandă
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News














