Ambulanța pentru Monumente Arad salvează o biserică de lemn din satul Ionești

Ambulanța pentru Monumente Arad salvează o biserică de lemn din satul Ionești
Construită în 1730, biserica de lemn din Ionești se află pe lista monumentelor istorice
Ambulanța pentru Monumente Arad va interveni pentru a pune în siguranță Biserica Ortodoxă „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din satul arădean Ionești.
Intervenția, care se va desfășura în perioada 2-8 noiembrie, constă în înlocuirea zonelor degradate din învelitoarea absidei și în zona coamei.
Persoanele care doresc să susțină inițiativa, sprijinită și de moștenitorul tronului Marii Britanii, Prințul Charles,pot face donații în bani în contul Asociației Culturale Vernacular, deschis la Banca Transilvania.
Construită în 1730, biserica de lemn din Ionești se află pe lista monumentelor istorice din 2015. Pictura pe pânză aflată în interiorul lăcașului de cult a fost realizată în anul 1845.
Sursa: Realitatea de Arad
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:31 - Închisoare cu suspendare pentru un bărbat care a instigat pe internet la violențe împotriva magistraților
- 12:11 - Makaveli, acuzat de fraudă, a fost săltat de mascați de la prima oră a dimineții. Influencerul este audiat chiar acum
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
Urmărește știrile Realitatea de Arad și pe Google News


























